BİZDEN HABERLER

Hatay Zeytin Fidanı


Trilye, kara, kıvırcık, kaplık isimleriyle de bilinen gemlik zeytin çeşidinin ana vatanı, Anadoludur. Gemlik Zeytin Fidanı, genellikle siyah renkte, orta irilikte meyveler verir. Meyve kalitesi son derece yüksektir. Bu nedenle ülkemizde en çok tercih edilen zeytin üretimi, gemlik zeytin olarak bilinir. Zeytinciliğin yapıldığı bütün bölgelerde bu çeşide rastlanır. Türkiye’de üretilen zeytinlerin % 80’ni gemlik zeytindir.
 
İyi şartlarda bakıldığında ve iyi yöntemlerle takip edildiğinde düzenli olarak meyve verir. Ayrıca toprağın cinsi ve rüzgar gibi etmenler de zeytine farklı bir aroma verir. Bu nedenle de gemlik zeytin yetiştirirken özenli davranmak gereklidir. Ağacı soğuğa karşı son derece dayanıklı olup, verim düzeyi de oldukça yüksektir. Saksı da zeytin yetiştiriciliği için de elverişlidir. Genellikle hasadı kasım-aralık ve ocak aylarında yapılır.
 
Türkiye de Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştirilir. Özellikle Marmara bölgesinin en çok tercih ettiği zeytin türüdür. Bursa, Tekirdağ, Kocaeli, Kastamonu, İzmir, Manisa, Aydın, Mersin, Hatay, Adana, Antalya, Balıkesir ve Adıyaman gemlik zeytinin yetiştirildiği şehirlerdir.
 
Gemlik Zeytin Fidanı Çeşitleri
Gemlik zeytinin, tatlı, çelik, tüplü ve deliceye çeşitleri bulunur.
 
Gemlik zeytin yağ bakımından da zengindir. Sofralık olarak kullanılmasının dışında da yağ oranının yaklaşık olarak %30 civarında olması, bu zeytin türünün yağcılık içinde kullanılmasına olanak sağlar. Yağ oranının da yüksek olması gemlik zeytin fidanına olan talebin sebeplerinden biridir.
 
Ayrıca gemlik zeytin dünyanın en iyi salamuralık zeytin çeşidi olarak kabul edilir.

Diğer Haberler

Zeytin Fidanı Bakımı

Dikimden önce ve sonra olmak üzere ikiye ayrılır.

Zeytin Fidanı Dikimi

Toprak dikimden önceki sonbaharda derince işlenmelidir.

Saksıda Limon Yetiştiriciliği

Siz de evinizde, balkonunuzda veya terasınızda limon yetiştirmek istiyorsanız bu yazımızda saksıda limon yetiştiriciliği hakkında püf noktalar bulabilirsiniz.

Antakya Narenciye Fidanı

Narenciye tarımı yapısı gereği ile tropik iklimlerde yetişmektedir.

Hatay Fidancılık

Meyvecilik ülkemizin önemli meslek gruplarındandır.

Hatay Narenciye Fidanı

Narenciyenin ana vatanı Çin, Güneydoğu Asya ve Hindistan’dır.

Antakya Zeytin Fidanı

Antakya zeytin fidanı, bünyesinde farklı özellikler gösteren zeytin fidanlarını bulunduran ve farklı sertifikalara sahip fidanların toplu ve perakende satışını gerçekleştiren bir işletmedir.

Hatay'dan Zeytin Fidanı Satın Al

Ege’nin incisi olan zeytin kahvaltılarımızın da incisidir.

Kamkat Çeşidi ve Özellikleri

Diğer kamkat çeşitlerine göre meyve çapı daha fazla olup erken meyveye yatmaktadır. Verimli bir çeşit yuvarlak kabuk tatlı ama çekirdeklidir.

Limonun Faydaları

Limon, C vitamini yönünden yüksek olan, sarı renkli, dışı asitli bir kabukla kaplı, içisi ekşi ve sulu dilimler halinde oval bir yapıya sahip bitkinin meyvesidir.

Ürünlerimize göz atın..

Tümünü Görüntüle